Öneriler

MUHAFAZA   İlk olarak akustik bir piyano 18 ile 24 derece aralığında sabit bir sıcaklıkta muhafaza edilmelidir. Piyano petek ve benzeri ısı vericilerden uzakta, güneş ışığının deymediği, hava dolaşımı (cereyan) olmadığı yerlerde, % 5 nemli ortamda (İstanbul'un neminden dolayı su koymak gerekmez) özel durumlar dışında, yanında saksı türü nem alabileceği eşyalardan uzakta ve sabit bir yerde muhafaza edilmelidir. Eğer fazla nemli bir ortamda bulunuyor ise piyano kılıfı veya battaniye gibi bir malzeme ile üzeri kapatılmalı ve rutubet emici poşet piyanonun içerisinde bulundurulup üç ila altı ayda bir (nemin yoğunluğuna bağlı) güneşte veya petek üzerinde bir gün bekletilmelidir. Güve girmesini engellemek için ise piyanonun içine bir kap naftalin koyarak önlem alabilirsiniz.

BAKIM   Bu durum çalınan piyanonun bulunduğu yer, kullanılışı ve kalitesiyle aynı orantıdadır. Dış kısmı piyano cilası veya hafif nemli bez ile silinmelidir. Tuş kısımları ıslak bez ile silinip kuru bez ile ıslaklık giderilmelidir. Bu işlemi yaparken tuşların yanak kısımlarına yani ağaç olan bölümlerine su kaçırılmamalıdır. Piyanonun iç kısmı ilk önce fırçayla birlikte elektrik süpürgesi ile tozları alınıp, sonra kuru bir bezle tellere dokunmadan silinmelidir. Her iki senede bir mekanik ayarları (regulaj) bilirkişiye kontrol ettirilmeli ve gerekir ise ayarlatılmalıdır. 

ONARIM   Piyanonuz onarım gerektirdiğinde, bilinmesi gereken en önemli olay kullanılan malzemenin kalitesi ve tamiri gerçekleştirecek kişinin referansıdır. Yasal olarak yapılan iş altı ay süre ile garantilidir. Bu da yazılı ve imzalı olarak tamiri gerçekleştiren kişiden talep edilmelidir.

AKORT   Arıza haricinde piyano akordunun bozulma sebepleri;
1- Ortam sıcaklığın değişimi,
2- Çalınması,
3- Cereyanda kalması,
4- Sıcaklık veya soğukluk veren yerlere yakın olması,
5- Bir yerden başka bir yere taşınması.

    Piyano akordunun iyi tutması için en az senede bir defa akort ettirilmelidir. Normal şartlar altında piyanonun akordu altı ayda bir yaptırılmalıdır. Bunun önemli sebeplerinden biri ise havaların altı ayda bir soğuyup ısınmasıdır. Yeni alınan bir piyanonun akordu, ortama uyum sağlaması için bir hafta bekletildikten sonra yaptırılmalıdır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder